Безвіз допоможе розвинути Україну

Безвізовий режим вплине на кожного

Безвізовий режим не вирішить щоденних проблем українців. Жити не стане краще чи легше, проте він буде мати величезний опосередкований вплив. За статистикою пересічний українець за кордоном не бував або ніколи, або майже ніколи (тобто бував, але дуже давно і можливо це була котрась з тоді ще радянських республік). Зараз же перед нами відкриваються двері до Європи, проте, чи має це якесь значення для українців?

 

Нарікати, чи радіти за безвізовий режим?

Українці дуже протирічливий народ і не завжди вміють визначитись, радіти за свої досягнення чи навпаки - горювати. Це стосується і безвізового режиму. Всі тверезо мислячі люди розуміють, що від безвізу ніхто не постраждає і нічого не втратить, навпаки це лише додаткова можливість безперешкодно пересуватись Європою. Навіть якщо хтось цією можливістю не планує скористатись, більшість людей погоджується з думкою, що з безвізом хоча б на іміджевому рівні престиж українського паспорта на пострадянському просторі (особливо в Росії і в Білорусі) суттєво зросте. 

 

Закиди і відповіді щодо безвізового режиму

Головні закид власне не до самого безвізового режиму, а до зусиль котрі було витрачено на здобуття цього режиму і звучать вони приблизно так - "Чи в державі немає важливіших справ, ніж займатись безвізовим режимом, коли через бідність ніхто собі й так не зможе дозволити подорожувати до Європи?". 

Чи це дійсно так? Чи дійсно займаючись безвізовим режимом держава нехтує іншими, більш важливими внутрішніми питаннями? Давайте розберемось. 
Перш за все, згадаймо, чого від нас вимагала Європа, для запровадження цього безвізу? Європа вимагала прийняття низки антикорупційних і антидискримінаційних законів. Звичайно, що в нашій мутній країні всі ці закони можно легко обійти, або якщо не обійти, то хоча б уникнути відповідальності за їх невиконання. Проте скажіть собі чесно, якби ЄС під приводом впровадженя безвізового режиму не тис і не вимагав від України реформ, чи нам самотужки вдалось би вимусити наших політиків прийняти всі ці закони? Змусити їх декларувати свої доходи, повідкривати реєстри, проводити хоч якісь відкриті конкурси на посади, закупівлі і так далі. Я дуже сумніваюсь.
Якось я натрапив на інтерв'ю з одним відомим польським науковцем, до речі, потомком родини Потоцьких - Міхалом Потоцьким, і ось що він сказав про те, як Польщі вдалось так швидко розвинутись:

Як безвізовий режим змінював Польщу

Звичайно, Україна не Польща, і таких швидких та докорінних змін в політиці, економіці та суспільстві ми навряд чи швидко досягнемо. Проте, якщо ми будемо тиснути на наших політиків знизу, а ЄС і весь цивілізований світ - з гори, процес перетворення України на сучасну прогресивну країну суттєво прискориться. 

Європеїзація

Окрім внутрішніх "цивілізаційних" змін, знаряддям яких став для нас безвіз, він між іншим дійсно дає нам доступ до безлічі туристичних і світоглядних можливостей.

Скажу так - говорити в Україні виключно українською, ходити до кав'ярні та ввічливо, привітливо поводити себе з незнайомими людьми я почав саме після того, як вперше після 3-місячного перебування повернувся з Польщі в Україну. І це лише зовнішні ознаки, котрі я за собою помітив.

Тому бажаю вам гарних вражень і цікавого досвіду, а я сьогодні придбав квитки для своєї мами, брата та двоюрідної сестри. Невдовзі вони вперше, по справжньому, побувають за кордоном.

Стежте за мною на фейсбуку
( )
Comments