З паспортом в аеропорт

Європа - чому варто їхати

Безвіз для українців вже діє і мабуть, дуже скоро сотні тисяч українців вперше перетнуть ту межу, котра ще не так давно називалась зловіщим іменем "залізна завіса". Серед цих щасливців буде і моя родина у складі мами, двоюрідної сестри та десятирічного брата. Жоден з них ще ніколи не був за західним кордоном - мама з братом лише раз колись відвідали мене у Білорусі, а для двоюрідної сестри це буде ледь не другий виїзд за межі області. 

Чому треба їхати в Європу

Що цікавого є в Європі і чому варто витратити свої заощадження на поїздку за кордон? Якщо відхреститись від всіх гучних і пафосних заяв про наші історичні і цивілізаційні зв'язки з Європою та повернутись з європатріотичної віртуальності на землю, все одно виявиться, що є цілий ряд прагматичних цілей для котрих треба поїхати в Європу. 

Наша свідомість дуже довго формувалась в закритому середовищі. Політики завжди крали, громадський транспорт був завжди смердючий, а люди завжди жили тим життям котре для них приготувала держава. Це не могло не вплинути на наше сприйняття світу і формування нашого суспільного запиту як до наших політиків, так і до самих себе або співгромадян. Через те що ми не бачили світу і не мали власної думки щодо того як має бути організована наша держава, нам доводилось завжди йти за популістами котрі перед виборами обіцяли нам з екранів телевізорів світле майбутнє і не пояснювали як вони нас туди приведуть.

Відвідування Європи не змінить нашого життя, проте воно покаже нам як може виглядати життя людини в нормальній демократичній правовій країні. Ми переконаємось що європейці, це такі ж люди як і ми, і в нас є всі шанси жити таким же якісним життям.

Що можна побачити в Європі 

Взагалі кожен завжди бачить те, що хоче побачити. Я б дуже хотів щоб українці, котрі їдуть за кордон хотіли побачити там не лише фантастичну архітектуру, але й організацію життя. Це модель котру можна в майбутньому втілити в Україні, тому гуляючи по чудовій набережній спробуйте уявити, чого б коштувало збудувати та підтримувати таку ж набережну в нашій країні. Подивіться на дороги, спробуйте уявити які можливості відкривали б такі рівнесенькі дороги в Україні. На скільки скоротились би подорожі між містами, на скільки впали б ціни в магазинах через зменшення логістичних коштів та скільки можна було б економити на амортизації автомобілів і заробляти на задоволених туристах. Подивіться на людей, уявіть як можна було б організувати таку ж привітну і гармонійну атмосферу у нас вдома.

Не дивуйтеся тому що ви побачите в Європі, намагайтесь зрозуміти як саме їм це все вдалось і як нам можна досягти таких же успіхів у своїй країні. 

Що треба привезти з собою з Європи

Насправді після відвідування Європи можна трошки занепасти духом. Різниця між нашими світами може вражати й видаватись неосяжною. І в більшості випадків це дійсно так. Якщо ми порівняємо архітектурні шедеври, мільярдні інфраструктурні проекти та надсучасні технології

Роттердам

з нашими розбитими дорогами, радянською архітектурою та економікою - настрій може впасти на довго. Ми нічого цього не зможемо забрати з собою та ще не швидко зможемо збудувати схожу країну у себе вдома. Проте є дещо, що ми можемо забрати з собою додому - бажання жити по іншому й змінювати себе і довколишній світ. Дещо, що ми зможемо збудувати у себе вдома - громадянське суспільство і правову, демократичну державу. 

Я впевнений, що моя родина окрім гарних вражень та чудових фотографій привезе додому ще і європейську свідомість та менталітет. 
А як щодо вас?

Стежте за мною на фейсбуку
( )
Comments